Hardtail XXL (200cm) do 35k - Trek Marlin 8 vs. Scott Scale 965

44 nepřečtených
  • t00thy

    Ahoj. Vybírám nové kolo a snažím se trochu zorientovat. Procházel jsem zde fórum a i když se tu konkrétní modely někde řeší, tak se jedná většionu o starší témata a tedy kola doznala různých změn (včetně geometrie).

    Moje aktuální kolo: Kellys TNK 70

    Velikost XL, ale přijde mi pocitově pro mě malé.

    Výška: 199cm

    Váha: 98kg

    Způsob užití: rekreační, chtěl bych zkusit nějaké lehké traily

    Přidám poznámku, že raději koupím lepší rám a klidně v budoucnu vyměním komponenty, než kupovat super osazení na horším rámu.

    Aktuálně jsem si vyzkoušel kola:

    Scott Scale 965

    Trek Marlin 8

    Čekám na vyzkoušení: Merida BIG.NINE 400 a BIG.TRAIL 400

    Vím, že se dají třeba sehnat i jiné modely, ale vybírám z toho, co jsem schopný vyzkoušet osobně alespoň ve velikosti XL.

    V čem se mi líbí Scott – má lepší osazení, pevné osy (celkově rám vypadá lepší).

    V čem se mi líbí Trek – je cca o 8k levnější, doživotní záruka na rám.

    Vím, že půjde o finální pocit z kola, ale doporučili byste se jednomu nebo druhému vyhnout z nějakého konkrétního důvodu? Případně jaké kolo byste doporučili na výšku/váhu?

    Díky

    0 0
    • Deadlift  

      Zvaž Rose Bonero.

      Měřím 193 cm, mám xl a je to tak na hraně (velké).

      Mají i xxl, které doporučují na 200 cm.

      Kdybys byl z Ostravy, můžeš zkusit, zda by bylo ok (Bonero 2).

      0 0
    • MTBIKER doporučuje

    • Deadlift  

      Zvaž Rose Bonero.

      Měřím 193 cm, mám xl a je to tak na hraně (velké).

      Mají i xxl, které doporučují na 200 cm.

      Kdybys byl z Ostravy, můžeš zkusit, zda by bylo ok (Bonero 2).

      0 0
    • t00thy  

      Případně ještě od Treku Procaliber 9.5. Měl bych být schopný se dostat na 38k

      0 0
      • Vojtas  

        Ja si ho ( 9.5 ) koupil a v podstate jsem smireny s tim ze je to male, merim 196,nohy 97cm. 85kg.Ma to kratkou hlavovou trubku, tak ze pro me velkej drop riditka vs. sedlo. Ted po zvyseni vidle na 120mm, kratsim predstavci s uhlem jsem na cca 9 cm. Foto u me v profilu vcetne porovnani pred a po.

        Samozrejme zalezi jak mas dlouhe nohy.

        Ja vybiral hodne podle delky sedlove trubky, aby mi to vyslo na vytazeni sedlovky, mam myslim 86cm stred/ lyziny? Ale s koupi teleskopicky sedlovky tohle vlastne odpada, protoze ty jsou treba 50cm dlouhy…

        Tak ze priste bych hledal kolo s vetsim Stackem. Kdyz sem si podle stacku seradil tabulku ramu co mam, trek skoncil az v posledni tretine.

        Podivam se ti vecer nebo ti to muzu poslat, myslim ze dobre vychazel pells.

        PS: Mozna by i ve vyberu bylo vic vhodnych ramu, ale hodne sem jich vyradil treba proto ze mely sedlovku 27,2 (chtel sem teleskop) , nebo nemely pevnou osu.

        0 0
        • ferlikster  

          Co je potřeba zmínit:

          • Procaliber má závodní geo, pokud to nevadí tak už asi není co řešit. Vidle, kokpit, brzdy, řazení… jde všechno postupně upgradovat, dle preferencí a možností každého soudruha
          • Dělá se i verze XXL, pokud by XL nestačil

          Mně třeba geo nevadí, (vel XL na 197cm), podložky šly pryč a ještě uvažuju dát forbec do negativu. Mám to jako doplněk k silničce a připadal jsem si blbě když na tom sedím jak na gauči.

          0 0
          • Vojtas  

            Tak pokud ses silnicar tak to je jasny, me ale boli za krkem jak mam ztuhle telo po 10 lety pauze od pohybu. Pred tema 10–15 lety bych z toho byl nadsenej i v puvodnim stavu.

            a tohle je XXL

            0 0
        • Edwin  

          Určitě máš nohy 97? To mi přijde strašně moc i na tu výšku. Kolik máš střed klik vs vršek sedla?

          0 0
          • Vojtas  

            I ted sem schvalne prilozil metr a je to proste tak. Podle toho co mam zapsany 88 cm (545+335 od objimky po vrch) ted to mam myslim dany na 87cm

            0 0
            • Edwin  

              No já mám nějakých 198/9 cm a rozkrok „jen“ 92–94 – podle toho, jestli v botách nebo ne. Sedlo mám o nějaký 3 cm níž než ty, takže to by odpovídalo. To pak ale znamená, že máš dost dlouhý nohy. Otázka, jestli máš i dlouhý ruce? Pokud je máš normální, tak si myslím, že by ti mělo stačit XL, ale s vysokým stackem, abys neměl drop jak časovkář. Takže „běžná“ XC kola bych asi uplně nehledal a spíš se mrknul po něčem trailovějším.

              0 0
              • Edwin  

                Koukám, že jsem si vás dva pomotal, ale zbytek sedí a je to asi patrný i z tý fotky kola.

                0 0
          • Milonak  

            Já mám 200cm a nohy přesně 100cm (bez bot) – mám na svoji výšku dlouhé nohy. Klidně těch 97 může mít.

            0 0
            • Edwin  

              jj… jen jsem si do teď myslel, že mám poměrně dlouhý nohy taky :D No tak to vás lituju ještě trošku víc než sebe :)

              0 0
        • tomo_111  

          Hmm ja mam 196 a nohy 91, alebo velmi krivy meter – 6cm sa mi zda uz riadny rozdiel, neviete, kolko je avg/median?:)

          0 0
          • Edwin  

            Ono taky záleží, jak moc jsi rozkročený, jak moc propináš nohy. Takže centimetr bych úplně neřešil. Ale těch 6 už je dost, no.

            0 0
        • t00thy  

          Tak po změření mám nohy cca 93cm. Takže taky ne tak dlouhé, jak jsem si myslel.

          Určitě bych chtěl kupovat teleskop (na Marlin 8 je v základu, ale nejsou pevné osy, horší osazení základním SRAMem).

          Každopádně pokud ti XXL připadá malé, tak to se na to budu muset hodně zaměřit. Scott v XL mi připadal dost velký a to bych stejně šel do XXL.

          Je pravda, že se mi víc líbí geometrie na Scottu, nebo na Marlin 8.

          0 0
          • Beekeeper  

            Koukni sem, třeba bys mohl příští víkend něco vyzkoušet

            https://www.mtbnmnm.com/…s/bike-demos

            0 0
          • Edwin  

            Btw … Mam doma qayron ram XL. A myslím, že by ses mohl vejít. Na sedlovce mám rezervu a kdyby se daly říditka s vyšším zdvihem, tak si myslím, že ok.

            Takhle nastaveno na mě.

            0 0
          • Vojtas  

            No ono jak se to vezme, jak tu psal ferlikster, procaliber je zavodni geo, tak ze neni malej, vlastne je nizkej a dlouhej. svym zpusobem je velkej tou dylkou, a malej tim stackem.

            0 0
      • Bafoon  

        To je shit :-D

        0 0
      • t00thy  

        Jak jsem psal v úvodu. Mám objednané n vyzkoušení Meridy BIG.NINE a BIG.TRAIL 400. Obojí v XXL.

        Oszení mají lepší než ten Trek, a horší než Scott. Taky jsou cenově mezi nima přesně za 30k.

        0 0
        • Vojtas  

          Muzes pak prosim hodit foto toho bigtrailu? Na to jsem hrozne zvedavej, protoze bignine se mi uz vubec nelibi. Proto sem ho vlastne taky vyradil :D Jak u te hlavy jsou ty trubky daleko…

          Trosku je to blbost z moji strany, zaroven sem chtel po dvou Meridach neco jineho… Zaroven sem chtel aby to trochu jelo, coz sem mel u bigtrailu pochybnosti…Ale to je jiny tema.

          https://sport.bazos.cz/…nine-600.php

          0 0
          • t00thy  

            Foto bohužel nakonec nemám. Jen jsem si na to sednul a zjistil, že je mi ten rám malý. Možná na tom celou dobu stát při sjezdu, tak ok. Ale na normální ježdění bych na tom umřel.

            0 0
    • šlapatko  

      U meridy big trail počítej s vysunutím sedlové trubky 30cm +. Bude to chtít teleskop cca 200mm zdvihu. Merida má sedlovou trubku 470mm. Měřím jen 193cm, délka nohou 92cm. Momentálně jezdím rám dartmoor primal XL. Sedlová trubka 495mm, vysunutá cca 30cm ± mm. Tři předchozí rámy mi praskly u sedlovky. Budu rád když Primal vydrží.

      0 0
    • t00thy  

      Tak jsem se vrátil výběrem k rozhodování mezi Scott Scale 965 a Trek Marlin 8. Obojí jsem si vyzkoušel v XL, ale kupoval bych XXL.

      Lépe se mi sedělo na Scottu a i to osazení se mi líbí mnohem víc. Rozdíl v ceně je +7k, ale asi to bude dávat větší smysl připlatit si, než pak brečet že je kolo měkké.

      0 0
      • Edwin  

        Máš někde link na geometrii a osazení?

        0 0
        • t00thy  

          Tady by to mělo být vše vypsané https://www.scott-sports.com/…5-green-bike

          0 0
          • Edwin  

            Díky, za mě teda dost nízký stack a hlavně krátká zadní stavba. 425 mm pro nás dlouhány není žádné plus.

            0 0
            • t00thy  

              No, když se tady koukám jak to všichni mají na fotkách, tak já nemám sedlovku tak vytaženou nad řidítka. Jsem spíš víc „pohodář“. Takže by mi to snad mělo stačit.

              0 2
              • šlapatko  

                Tady nejde o to jestli si pohodář, nebo ne. U výšky 190cm+ je problém dostat řídítka někde k úrovni sedla. Chce to vysokou hlavovou trubku a ideálně zdvih vidlice 120mm +. Na mém primalu je hlava jen 100mm. Pod představcem mám 3cm podložek a řídítka se zdvihem 60mm. I tak mám řídítka cca 3cm pod úrovní sedla. Trochu jsem se vyjezdil a nejspíše vezmu rodla 40mm. Ideální hlavová trubka by pro mě byla 160mm. To bych si dovolil i rovné rodla. To jsou mé postřehy. Na malých rámech lidi řeší opačný problém a to jak dostat rodla níže. Výška sedla je taky daná délkou nohy. Špatné nastavení tě časem vytrestá a navíc se ti bude zle šlapat.

                0 0
                • Edwin  

                  Je to tak. Zároveň s tou ultra krátkou zadní stavbou tě to bude dost nakopávat při výjezdech. Zadní stavba musí bejt proporční k velikosti kola a postavy. Tohle je za mě no go, pokud nechceš jezdit jen slalom.

                  0 0
                  • šlapatko  

                    S tou zadní stavbou máš pravdu, ale geometrie se dost mění. Na primalu mám zadní stavbu 432mm a přesto vyjedu více než na jiných kolech. Pomáhá tomu větší úhel sedlové trubky, menší úhel hlavové trubky 66 stupňů a celkově větší rozvor kol.

                    0 0
                    • Edwin  

                      Což ani jedno z toho není případ zmiňovaného scalu :)

                      Btw… tady na to téma pár hezkých postřehů:

                      https://www.pinkbike.com/…s-draft.html

                      https://www.youtube.com/watch?…

                      1 0
                      • TK75  

                        Jen vám k tomu dodám ze kupodivu Scale (i kdyz se to nezda) je na tom asi dokonce i líp než ten Primal :))

                        vel Large ma Scale reach 463 (Primal 450) a sedlovej uhel má 75 (Primal 73.5)

                        Akorát má Scale 67.3 hlavu a Primal 66..

                        PS.Koukal jsem teda na geo toho modelu co ma Slapatko

                        Jinak jo…nejsem ve vaší velikosti takže vám do toho nechci kecat…nemám s obrima ramama zkusenost:))

                        0 0
                        • šlapatko  

                          Jen do toho kecej:-) Na delší trasy bude scale lepší než primal. Je to docela kladivo. Naházel jsem na to 30mm ráfky. Těžké pneu a kolo má cca 15kg. To už se proveze. Ještě mi chybí teleskop, ale taky přijde na řadu.

                          0 0
      • Vojtas  

        Já si dneska zkusim Qayron mk2 xl, a vlastne dobry az na kratkou sedlovku :-D ale to by resil teleskop…

        0 1
        • squalo  

          Jak řeší teleskop krátkou sedlovku?

          0 0
          • Vojtas  

            ze ma dylku 480 oproti 400mm bezny sedlovce.

            0 0
            • squalo  

              Nebylo by lepší vybrat vhodné kolo ke své postavě? Pokud nestačí čtyřstovka a máš komín podložek a ještě představě do pozitivu

              2 0
    • Velomiwookie  

      Treky jsou na 200 v pohode (mel jsem xcaliber), stejne tak canyony

      0 0
    • Zbyniusz  

      Já mám 2 metry a přes 100kg a jezdím Scotta 960, rám xxl 23". Po koupi jsem ho zkoušel na trailu a první co vyhodíš je rockshok a namontuješ nějakou jinou vidlu. Hlavu má scott na taperovaný krk a výběr máš velký. Zbytek bude v pohodě. Teď už mám scotta předrbaného na treka, tak vypadá jinač než MTB. Líbí se mě geometrie toho rámu. Možná zvaž koupi trochu jetého a dodělej si ho podle svého. Dříve Author a to byla proti Scottu krátká koza.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.